Når har man parkert?

Når bilen har stoppet på en plass som er regulert til parkering er bilen å regne som parkert og fører må forholde seg til de regler som gjelder på plassen. Dette gjelder selv om motoren er i gang og/eller føreren velger å sitte i bilen.

Det betyr at dersom man parkerer på en plass hvor det er avgiftsparkering betyr det at man skal betale for seg selv om man bare skal sitte i bilen.

Forskrift om kjørende og gående trafikk (de såkalte trafikkreglene) §1, k) definerer parkering som følger;

«Enhver hensetting av kjøretøy, selv om føreren ikke forlater det. Unntatt er kortest mulig stans for av- eller påstigning eller av- eller pålessing»

Det betyr at dersom man sitter i bilen foregår det ingen aktiv av- eller pålessing. Selv om en annen person er i ferd med å hente eller levere noe så er det tross alt en fører i bilen som forventes å oppfylle de kravene som reguleringen på stedet setter.

Kontakt oss

Telefon: +4740016121
Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.

Adresse

P-Norge AS
Rabekkgata 5
1523 Moss